2020 fall courses


Core Requirement Courses
CIMS 101 - WORLD FILM HISTORY TO 1945
crosslisted as ARTH 080 | COML 123 | ENGL 091
401 | LEC | Will Schmenner | MW 2-3:30pm | ONL
402 | LEC | Joseph Coppola | MW 3:30-5pm | ONL
CIMS 102 - WORLD FILM HISTORY 1945-PRESENT
crosslisted as ARTH 109 | COML 124 | ENGL 092
401 | LEC | Meta Mazaj | TR 12-1:30pm | ONL
402 | LEC | Anat Dan | TR 1:30-3pm | ONL
CIMS 103 - TELEVISION AND NEW MEDIA
crosslisted as ARTH 107 | COML 099 | ENGL 078
401 | LEC | Rahul Mukherjee | W 2-5pm | ONL
601 | LEC | J. Felix Gallion | M 5-8pm | ONL
Elective Courses
CIMS 05 - IN DARK TIMES: THE DYSTOPIAN IMAGINATION IN LITERATURE AND FILM
crosslisted as ENGL 05
401 | SEM | Vikrant Dadawala | TR 9-10:30am | TBA
CIMS 014 - POWER, PLAYS, GAMES OF THRONES
crosslisted as ITAL 01 | COML 107
401 | SEM | Frank Pellicone | TR 3-4:30pm | TBA
CIMS 036 - MIDEAST THRU MANY LENSES
crosslisted as NELC 036
401 | SEM | Sharkey, Heather | T 1:30-4:30pm | TBA
CIMS 061 - VIDEO I
crosslisted as FNAR 061 | VSLT 061
401 | SEM | Emory Van Cleve | MW 10am-1pm | TBA
402 | SEM | Sosena Solomon | MW 2-5pm | TBA
403 | SEM | Sosena Solomon | MW 5-8pm | TBA
404 | SEM | Emory Van Cleve | TR 9am-12pm | TBA
405 | SEM | J. Howzell | TR 5-8pm | TBA
CIMS 063 - DOCUMENTARY VIDEO
crosslisted as FNAR 063
401 | SEM | Mike Crane | W 2-5pm | TBA
CIMS 073 - RADICAL ARTS IN THE AMERICAS
crosslisted as ENGL 073 | ARTH 299 | COML 073 | THAR 073
401 | SEM | Jennifer Ponce de León | MW 2-3:30pm | TBA
CIMS 074 - POST 45 AMERICAN LIT/FILM
crosslisted as ENGL 074
401 | LEC | Jean-Christophe Cloutier | MW 3:30-5pm | TBA
CIMS 111 - POETICS OF SCREENWRITING
crosslisted as REES 111 | COML 118
401 | SEM | Vladislav Todorov | MW 3:30-5pm | TBA
CIMS 116 - SCREENWRITING WORKSHOP
crosslisted as ENGL 116
401 | SEM | Kathy DeMarco Van Cleve | M 2-5pm | ONL
402 | SEM | Scott Burkhardt | W 2-5pm | ONL
403 | SEM | Scott Burkhardt | R 4:30-7:30pm | ONL
CIMS 117 - WRITING FOR TELEVISION
crosslisted as ENGL 110
401 | SEM | Scott Burkhardt | W 6-9pm | ONL
CIMS 130 - ADVANCED SCREENWRITING
crosslisted as ENGL 130
401 | SEM | Kathy DeMarco Van Cleve | W 2-5pm | ONL
CIMS 142 - DUCHAMP IS MY LAWYER
crosslisted as ENGL 142
401 | SEM | Peter Decherney, Kenneth Goldsmith | R 1:30-4:30pm | ONL
CIMS 150 - WATER WORLDS
crosslisted as GRMN 150 | COML 151 | ENVS 150
401 | SEM | Simon Richter | TR 1:30-3pm | TBA
CIMS 159 - FANTASY, DREAMS, AND MADNESS IN LIT & FILM
crosslisted as NELC 159 | COML 282 | JWST 154
401 | LEC | Nili Gold | TR 1:30-3pm | TBA
CIMS 164 - RUSSIAN FILM 1900-1945
crosslisted as REES 164
401 | LEC | Vladislav Todorov | MW 2-3:30pm | TBA
CIMS 201 - AMERICAN INDEPENDENTS
crosslisted as ARTH 391 | COML 201 | ENGL 291
401 | SEM | Meta Mazaj | TR 3-4:30pm | ONL
CIMS 204 - SICILY ON PAGE AND SCREEN
crosslisted as ITAL 205 | COML 208 | ENGL 083
401 | SEM | Julia Heim | MW 5:30-7pm | TBA
CIMS 206 - ITALIAN HISTORY ON SCREEN
crosslisted as ITAL 204 | COML 206
401 | SEM | Carla Locatelli | MW 4-5:30pm | TBA
CIMS 218 - MEDIA AND CULTURE IN CONTEMPORARY IRAN
crosslisted as NELC 218 | SAST 218
401 | SEM | Fatemeh Shams | W 2-5pm | TBA
CIMS 222 - STORYTELLING IN AFRICA
crosslisted as AFRC 223 | ANTH 223
401 | SEM | Pamela Blakely | T 4:30-7:30pm | TBA
CIMS 232 - CONTEMP BRAZILIAN CINEMA
crosslisted as PRTG 240 | LALS 240
401 | SEM | Mercia Flannery | TR 12-1:30pm | TBA
CIMS 240 - ITALIAN AMERICAN EXPERIENCES
crosslisted as ITAL 288
401 | SEM | Julia Heim | TR 3-4:30pm | TBA
CIMS 245 - MASTERPIECES OF FRENCH CINEMA
crosslisted as FREN 230
401 | LEC | Philippe Met | M 2-3:30pm | TBA
403 | REC | Said Gahia | W 2-3:30pm | TBA
CIMS 258 - GERMAN CINEMA
crosslisted as GRMN 258 | COML 270
401 | LEC | Ian Fleishman | TR 3-4:30pm | TBA | LEC |
CIMS 267 - COMPUTER ANIMATION
crosslisted as FNAR 267
401 | SEM | Joshua Mosley | TR 1:30-4:30pm | TBA
CIMS 271 - AMERICAN MUSICAL THEATRE
crosslisted as THAR 271 | ENGL 285
401 | SEM | David Fox | MW 2-3:30pm | TBA
CIMS 274 - DARK COMEDY
crosslisted as THAR 273 | ENGL 014
401 | SEM | Marcia Ferguson | TR 10:30am-12pm | TBA
CIMS 285 - ART AND BUSINESS OF FILM
crosslisted as
301 | SEM | Kathy DeMarco Van Cleve | R 1:30-4:30pm | ONL Emory Van Cleve
CIMS 293 - FACING AMERICA
crosslisted as ARTH 274 | AFRC 294 | ASAM 294 | LALS 274
601 | LEC | Will Schmenner | W 5:30-8:30pm | TBA
CIMS 295 - BRITISH CINEMA
crosslisted as ENGL 295
401 | SEM | James English | TR 10:30am-12pm | TBA
CIMS 295 - MOBILE PHONE CULTURES
crosslisted as ENGL 295 | ARTH 293
402 | SEM | Rahul Mukherjee | M 2-5pm | ONL
CIMS 304 - JAPANESE CINEMA
crosslisted as ENGL 304 | EALC 268
401 | SEM | Julia Alekseyeva | R 1:30-4:30pm | ONL
CIMS 320 - THE HISTORY OF CHILDREN’S TELEVISION
crosslisted as ARTH 387 | ENGL 302 | FNAR 320
401 | SEM | Linda Simensky | M 4:30-7:30pm | ONL
CIMS 388 - CONTEMPORARY SPANISH CINEMA
crosslisted as SPAN 388
401 | SEM | Luis Moreno-Caballud | MW 3:30-5pm | TBA
CIMS 388 - CYBORGS, ROBOTS AND GADGETS: TECHNOLOGIES IN HISPANIC CINEMA
crosslisted as SPAN 388 | LALS 388
401 | SEM | Reyes Caballo-Márquez | MWF 11am-12pm | TBA
CIMS 392 - EUROPEAN PANTOMIME AND THE FILMS OF CHARLES CHAPLIN
crosslisted as ENGL 392
402 | SEM | Toni Bowers | F 6:30-9:30pm | TBA
CIMS 393 - FORGERIES DIGITAL MEDIA
crosslisted as ENGL 301
401 | SEM | Elizabeth Scheyder | M 5-6:30pm | TBA | W 5:6:30pm | TBA
Graduate Courses
CIMS 505 - DIGITAL HUMANITIES: MATERIALS AND METHODS
crosslisted as ENGL 505
401 | SEM | Whitney Trettien | W 6-9pm | TBA
CIMS 555 - TERRORISM
crosslisted as REES 555
640 | SEM | Vladislav Todorov | T 6-8pm | ONL
CIMS 572 - COLONIAL/POSTCOLONIAL FICTION AND FILM
crosslisted as ENGL 572 | AFRC 572 | COML 575
401 | SEM | Rita Barnard | R 3-6pm | TBA
CIMS 582 - STUDIES IN THE FANTASTIC
crosslisted as FREN 582 | COML 589
401 | SEM | Philippe Met | M 2-4pm | TBA
CIMS 592 - GRAPHIC MEMOIR
crosslisted as ENGL 592 | COML 592
401 | SEM | Julia Alekseyeva | W 3-6pm | ONL
CIMS 792 - READING AGAINST RACISM
crosslisted as ARTH 792
401 | SEM | Karen Redrobe | F 9-11am | TBA