2020 spring Courses

Core Requirement Courses

ENGL 091 | ARTH 108 | COML 123
401 |LEC |Meta Mazaj |TR 3-4:30pm |FBH 401
601 |LEC |Peter Lešnik |W 2-5pm |MEYH B4
ENGL 092 | ARTH 109 | COML 124
401 |LEC |Julia Alekseyeva |TR 1:30-3pm |FBH 401
601 |LEC |Peter Lešnik |TR 4:30-6pm |PCPE 200
ENGL 078 | ARTH 107 | COML 099
401 |LEC |Rahul Mukherjee |W 2-5pm |FBH 401

Elective Courses

ITAL 100 | COML 107
401 |SEM |Marina Johnston |MWF 2-3pm |FBH 141
301 |SEM |Christopher Donovan |MW 3-4:30pm |FBH 141
FNAR 061 | VSLT 261
401 |SEM |Sosena Solomon |MW 2-5pm |ADDM 201C
402 |SEM |Emory Van Cleve |TR 9am-12pm |ADDM 201C
403 |SEM |J. Howzell |TR 5-8pm |ADDM 201C
404 |SEM |M. Asli Dukan |TR 1:30-4:30pm |ADDM 201C
FNAR 065
401 |SEM |Emory Van Cleve |W 10am-1pm |ADDM 201A
MUSC 081 | ITAL 081
401 |SEM |Jamuna Samuel |TR 1:30-3pm |LERN 101
EALC 109
401 |SEM |So-Rim Lee |W 2-5pm |WILL 23
ENGL 116
401 |SEM |Kathy DeMarco Van Cleve |M 2-5pm |FBH 322
402 |SEM |Scott Burkhardt |W 2-5pm |MEYH B5
403 |SEM |Scott Burkhardt |W 6-9pm |MEYH B6
NELC 118 | GSWS 103
401 |SEM |Mahyar Entezari |TR 3-4:30pm |WILL 4
ENGL 300
401 |SEM |Kathy DeMarco Van Cleve |W 2-5pm |FBH 322
EALC 151 | COML 256 | GSWS 257
401 |LEC |Ayako Kano |R 1:30-4:30pm |FBH 138
GRMN 151 | COML 154 | ENVS 151
401 |LEC |Simon Richter |MWF 2-3pm |MCNB 150
GRMN 156 | COML 156 | GSWS 156
401 |LEC |Ian Fleishman |TR 12-1:30pm |GLAB 101
NELC 159 | COML 282 | JWST 154
401 |LEC |Nili Gold |MW 2-3:30pm |WILL 27
REES 165
401 |LEC |Vladislav Todorov |MW 2-3:30pm |WILL 202
HIST 601 | NELC 137
401 |LEC |Nimrod Ben Zeev |TR 9-10:30am |COLL 315A
ENGL 201
401 |SEM |Peter Decherney |F 2-5pm |VANP 103
ENGL 291 | ARTH 391 | COML 201
401 |SEM |Julia Alekseyeva |W 2-5pm |FBH 201
ENGL 292 | ARTH 289
401 |SEM |Meta Mazaj |TR 12-1:30pm |FBH 201
ITAL 204
401 |SEM |Marina Johnston |MW 3:30-5pm |FBH 231
THAR 275 | ENGL 276
401 |SEM |David Fox |MW 2-3:30pm |WILL 306
PRTG 240 | LALS 240
401 |SEM | Staff |MW 2-3:30pm |TBA
REES 275
401 |LEC |Vladislav Todorov |MW 3:30-5pm |PCPE 202
GRMN 261 | COML 265 | ENGL 279 | JWST 263
401 |LEC |Kathryn Hellerstein |TR 1:30-3pm |WILL 25
FNAR 289
401 |SEM |Joshua Mosley |TR 1:30-4:30pm |ADDM 106
ENGL 295 | ARTH 293
401 |SEM |Rahul Mukherjee |M 2-5pm |FBH 201
HIST 374 | GSWS 347
401 |SEM |Kathy Peiss |T 1:30-4:30pm |COLL 318
FREN 386
401 |LEC |Philippe Met |M 3:30-5pm |WILL 25
403 |REC |Said Gahia |W 3:30-5pm |WILL 215
SPAN 388 | LALS 388
401 |SEM |Reyes Caballo-Márquez |MWF 1-2pm |WILL 741
SPAN 388
402 |SEM |Luis Moreno-Caballud |MW 3:30-5pm |WILL 320
ENGL 392 | ARTH 389 | COML 391
401 |SEM |Rita Barnard |MW 5-6:30pm |FBH 231
ENGL 392 | ARTH 389 | COML 391
402 |SEM |Danielle Taschereau Mamers |W 2-5pm |PWH 108

Graduate Courses

640 |SEM |Simon Richter |W 5:30-8:10pm |FBH 224
ENGL 592 | COML 592
401 |SEM |Timothy Corrigan |T 9am-12pm |FBH 222
301 |SEM |Philippe Met |T 3-6pm |WILL 216
ARTH 791 | AFRC 791 | COML 791 | ENGL 707
401 |SEM | |R 12-3pm |VANP 425

Cinema Studies Program
209A Fisher-Bennett Hall ⋅ 3340 Walnut Street ⋅ Philadelphia, PA 19104 ⋅ (215) 898-8782