2017 spring Courses

Core Requirement Courses

ARTH 108 | COML 123 | ENGL 091
601 |LEC |James Fiumara |T 4:30-7:30pm |FBH 401
ARTH 102 | COML 124 | ENGL 092
401 |LEC |Meta Mazaj |TR 12-1:30pm |FBH 401
ENGL 078 | ARTH 107 | COML 099
401 |LEC |Rahul Mukherjee |TR 10:30am-12pm |FBH 401

Elective Courses

ITAL 100 | COML 107
401 |SEM |Alessandra Mirra |MWF 1-2pm |FBH 222
FNAR 061
401 |SEM |M. Crane |MW 2-5pm |ADDM 207
402 |SEM |Emory Van Cleve |TR 9am-12pm |ADDM 207
403 |SEM |J. Howzell |TR 5-8pm |ADDM 207
404 |SEM |J. Howzell |TR 1:30-4:30pm |ADDM 207
405 |SEM | Staff |MW 5-8pm |ADDM 207
FNAR 065
401 |SEM |Emory Van Cleve |W 10am-1pm |ADDM 207
FNAR 070 | MUSC 081 | FNAR 070
401 |SEM |David Novack |M 1-4pm |VANP 425
ENGL 073 | ARTH 299 | COML 073 | THAR 073
401 |LEC |Jennifer Ponce de León |TR 12-1:30pm |FBH 231
FNAR 075
401 |SEM |David Novack |M 5-8pm |ADDM 207
ENGL 102
401 |LEC |Chi-ming Yang |MW 11am-12pm |FBH 401
SAST 112 | RELS 118
401 |LEC |Davesh Soneji |T 10:30am-1:30pm |WILL 826
|R 10:30am-12pm |WILL 705
ENGL 116
401 |SEM |Kathy DeMarco Van Cleve |M 2-5pm |FBH 322
402 |SEM |Scott Burkhardt |T 4:30-7:30pm |FBH 322
403 |SEM |Scott Burkhardt |R 4:30-7:30pm |FBH 322
NELC 118 | COML 120 | GSWS 180
401 |SEM |Mahyar Entezari |TR 3-4:30pm |WILL 205
COML 127 | GSWS 125 | RUSS 125
601 |SEM |Yung-Ching Chang |T 5:30-8:30pm |FBH 24
ENGL 130
401 |SEM |Kathy DeMarco Van Cleve |W 2-5pm |FBH 322
EALC 132
601 |LEC |Lin Y |T 5-8pm |JAFFE B17
EALC 151 | COML 256 | GSWS 257
401 |LEC |Ayako Kano |TR 10:30am-12pm |FBH 201
NELC 159 | COML 282 | ENGL 079 | JWST 154
401 |LEC |Nili Gold |TR 1:30-3pm |WILL 202
RUSS 165
401 |SEM |Vladislav Todorov |MW 2-3:30pm |WILL 220
HIST 166 | NELC 137
401 |LEC |Eve Troutt Powell |MW 1-2pm |COLL 314
ARTH 391 | COML 201 | ENGL 291
401 |SEM |Meta Mazaj |TR 3-4:30pm |FBH 201
ARTH 391 | ENGL 291
402 |SEM |Noah Isenberg |W 2-5pm |FBH 201
ENGL 292
401 |SEM |Rahul Mukherjee |W 2-5pm |MOORE 212
ENGL 292
402 |SEM |Christopher Donovan |MW 3:30-5pm |FBH 141
ENGL 292
403 |SEM |Peter Decherney |R 1:30-4:30pm |VANP 113
ENGL 292
601 |SEM |Valerie Ross |W 5-8pm |FBH 201
ITAL 204
401 |SEM |Alessandra Mirra |MW 3:30-5pm |FBH 401
THAR 225 | ENGL 276
401 |SEM |David Fox |MW 2-3:30pm |FBH 224
PRTG 240 | LALS 240
401 |SEM |Carlos Pio |MW 2-3:30pm |WILL 438
NELC 253 | JWST 238 | RELS 253
401 |SEM |Isabel Cranz |TR 12-1:30pm |FBH 141
GRMN 257 | COML 269
401 |LEC |Catriona MacLeod |MW 11am-12pm |FBH 141
FNAR 289
401 |SEM |Joshua Mosley |TR 1:30-4:30pm |ADDM 106
COML 303 | GSWS 302
401 |SEM |Filippo Trentin |MW 2-3:30pm |FBH 138
SPAN 386
401 |SEM |Luis Moreno-Caballud |MW 3:30-5pm |WILL 741
FREN 386
401 |LEC |Philippe Met |M 3:30-5pm |WILL 25
SPAN 388 | LALS 388
401 |SEM |Román de la Campa |TR 3-4:30pm |EDUC 203
ARTH 393 | AFRC 393 | ENGL 301 | GSWS 394
401 |SEM |Karen Redrobe |T 1:30-4:30pm |JAFF 113
SPAN 397 | LALS 398
402 |SEM |E. Beckman |TR 1:30-3pm |WILL 28
RUSS 430
401 |SEM |Vladislav Todorov |M 5:30-8:30pm |WILL 301
RUSS 432 | COML 196
601 |SEM |Vera Zubarev |T 5:30-8:30pm |WILL 217

Graduate Courses

ENGL 205
401 |SEM |Peter Decherney |R 9-12pm |FBH 20
COML 570 | ENGL 573
401 |SEM |Leon Hilton |W 4:30-7:30pm |FBH 138
ARTH 596 | ENGL 596
401 |SEM |Leo Bersani |M 3:30-6:30pm |FBH 25
ITAL 682 | COML 680 | GSWS 682
401 |SEM |Gaetana Marrone-Puglia |F 2-6pm |WILL 516
SPAN 694
401 |SEM |Michael Solomon |R 2-5pm |WILL 303

Cinema Studies Program
209A Fisher-Bennett Hall ⋅ 3340 Walnut Street ⋅ Philadelphia, PA 19104 ⋅ (215) 898-8782