2014 spring Courses

Core Requirement Courses

ARTH 108 | COML 123 | ENGL 091
601 |Meta Mazaj |T 4:30-7:30pm |ANNS 111
ARTH 009 | COML 124 | ENGL 092
401 |Timothy Corrigan |TR 9-10:30am |FBH 401
ARTH 107 | COML 116 | ENGL 095
401 |Meta Mazaj |TR 10:30am-12pm |FBH 401

Elective Courses

FNAR 061
401 |Emory Van Cleve |M 10am-1pm |ADDM 207
402 |Emory Van Cleve |W 10am-1pm |ADDM 207
403 |Ellen Reynolds |T 4:30-7:30pm |ADDM 207
404 |Ellen Reynolds |R 1:30-4:30pm |ADDM 207
405 |Jenny Perlin |W 2-5pm |ADDM 207
FNAR 062
401 |Jenny Perlin |W 5-8pm |ADDM 207
402 |Ellen Reynolds |T 1:30-4:30pm |ADDM 207
FNAR 066
401 |R 10am-1pm |ADDM 207
ENGL 101 | GSWS 101
401 |Michael Gamer |MW 10-11am (plus REC) |FBH 401
ENGL 401
401 |Kathy DeMarco Van Cleve |M 2-5pm |LRSM 112B
402 |Keir Politz |T 4:30-7:30pm |FBH 141
403 |Keir Politz |R 4:30-7:30pm |FBH 25
COML 120 | GSWS 118 | NELC 118
401 |Mahyar Entezari |TR 10:30am-12pm |COLL 318
COML 127 | GSWS 125 | RUSS 125
601 |N. Chahine |T 5:30-8:30pm |FBH 322
COML 282 | ENGL 079 | JWST 102 | NELC 159
401 |Nili Gold |TR 1:30-3pm |COLL 318
RUSS 165 | SLAV 165
401 |Vladislav Todorov |MW 2-3:30pm |FBH 138
ENGL 292
001 |Meta Mazaj |TR 1:30-3pm |FBH 201met
EALC 225
401 |Xiaojue Wang |W 5-8pm |FBH 322
EALC 125
401 |Xiaojue Wang |MW 1-2pm (plus REC) |ANNS 111
ARTH 290
401 |Julie Davis |TR 10:30am-12pm |JAFFE B17
ITAL 288
001 |Frank Pellicone |TR 3-4:30pm |HARR M20
ITAL 288
402 |Frank Pellicone |TR 3-4:30pm |WILL 219
COML 229 | DTCH 230 | GRMN 230
401 |Patricia Stoop |TR 10:30-12pm |TOWN 319
RUSS 275
401 |Vladislav Todorov |MW 3:30-5pm |WILL 1
COML 265 | ENGL 279 | GRMN 261 | JWST 261
401 |TR 12-1:30pm |WILL 214
FNAR 289
401 |Joshua Mosley |MW 9am-12pm |ADDM 106
COML 292 | ENGL 292
601 |Valerie Ross |W 5-8pm |FBH 244
AFRC 349 | ARTH 301 | COML 351 | ENGL 295
401 |Terri Francis |W 4:30-7:30pm |TOWN 319
COML 241 | GRMN 256 | RELS 236 | RUSS 188
401 |Simon Richter |TR 1:30-3pm |COHN 402
FNAR 353
401 |C. Landreth |F 12-4pm |ADDM 106
FREN 382
401 |Philippe Met |M 2-3:30pm (plus REC) |WILL 25
FREN 386
401 |Philippe Met |M 3:30-5pm (plus REC) |WILL 25
COML 384 | ITAL 384
401 |Stefania Benini |R 3-6pm |WILL 27
SPAN 388
401 |Michael Solomon |M 2-3:30pm (plus REC) |CHEM 514
ENGL 392
401 |Timothy Corrigan |TR 12-1:30pm |FBH 141
ENGL 392
402 |Max Cavitch |TR 3-4:30pm |FBH 141

Graduate Courses

ENGL 466
640 |Peter Decherney |R 5-8pm |COHN 203
AFRC 573 | ARTH 574 | GSWS 574
640 |Gwendolyn Shaw |R 5-8pm |VANP FLMCR
AFRC 526 | ARTH 503 | COML 529 | ENGL 570
401 |Terri Francis |M 5-8pm |FBH 224
301 |Stefania Benini |T 4:30-6:30pm |WILL 843
ARTH 793 | ENGL 797 | GSWS 793
401 |Karen Redrobe |M 2-5pm |JAFFE 104

Cinema Studies Program
209A Fisher-Bennett Hall ⋅ 3340 Walnut Street ⋅ Philadelphia, PA 19104 ⋅ (215) 898-8782