2013 spring Courses

Core Requirement Courses

ARTH 108 | COML 123 | ENGL 091
601 |Peter Gaffney |T 4:30-7:30pm |ANNS 111
ARTH 109 | COML 124 | ENGL 092
401 |Timothy Corrigan |TR 9-10:30am |FBH 401
ARTH 107 | COML 116 | ENGL 095
401 |Meta Mazaj |TR 10:30am-12pm |FBH 401

Elective Courses

COMM 204 | ENGL 024
401 |Peter Decherney |TR 1:30-3pm |FBH 401
FNAR 061 | VSLT 261
401 |David Novack |M 2-5pm |ADDM 207
402 |Ellen Reynolds |T 4:30-7:30pm |ADDM 207
403 |Emory Van Cleve |W 1-4pm |ADDM 207
404 |Emory Van Cleve |W 9am-12pm |ADDM 207
405 |Ellen Reynolds |R 2-5pm |ADDM 207
FNAR 062
401 |David Novack |M 1-4pm |ADDM 207
402 |Ellen Reynolds |T 1:30-4:30pm |ADDM 207
FNAR 066
401 |Terry Adkins |R 10am-1pm |ADDM 207
COML 117 | ENGL 101
401 | |TR 3-4:30pm |FBH 401
ANTH 160
401 |Krasniewicz, Louise |TR 1:30-3pm |MUSE 330
ENGL 116
401 |Kathy DeMarco Van Cleve |M 2-5pm |CPCW 111
402 |Keir Politz |R 4:30-7:30pm |FBH 138
403 |Keir Politz |T 4:30-7:30pm |FBH 138
COML 127 | GSWS 125 | RUSS 125
601 |Caroline Whitbeck |T 5:30-8:30pm |FBH 322
ENGL 130
401 |Kathy DeMarco Van Cleve |W 2-5pm |FBH 19
402 |Lew Schneider |F 2-5pm |KWH 202
COML 256 | EALC 151 | GSWS 257
401 |Ayako Kano |T 3-6pm |WILL 27
COML 282 | ENGL 079 | JWST 102 | NELC 159
401 |Nili Gold |TR 1:30-3pm |COLL 318
RUSS 165 | SLAV 165
401 |Vladislav Todorov |MW 2-3:30pm |FBH 138
COML 292 | ENGL 292
401 |Christopher Donovan |MW 3:30-5pm |FBH 201
GSWS 213 | SAST 213
601 |Kathryn Hardy |W 5:30-8:40pm |WILL 220
AFRC 224 | ANTH 221 | COML 210 | LALS 224
401 |Rachel Neyra |MW 3:30-5pm |FBH 244
ENGL 292 | THAR 273
402 |Marcia Ferguson |TR 1:30-3pm |GLAB 102
COML 280 | ITAL 204
401 |Stefania Benini |TR 12-1:30pm |WILL 516
COML 229 | DTCH 230 | GRMN 230
401 |Christophe Madelein |MWF 12-1pm |MCNB 110
FNAR 267
401 |Mari Jaye Blanchard |MW 1:30-4:30pm |ADDM 106
ENGL 274 | THAR 271
402 |Fox, David |MW 2-3:30pm |FBH 322
RUSS 275
401 |Vladislav Todorov |MW 3:30-5pm |FBH 407
LALS 287 | SPAN 287
601 |Michael Solomon |T 5-8pm |WILL 307
COML 292 | ENGL 292
601 |Valerie Ross |W 5-8pm |FBH 201
ARTH 294
601 |Gwendolyn Shaw |R 5-8pm |VANP FLMCR
COMM 392 | ENGL 295
401 |Francesca Coppa |TR 4:30-6pm |FBH 244
GSWS 322
401 |Catherine Hannabach |TR 10-11:30am |FBH 244
GSWS 326
401 |Jeanne Vacaro |T 1:30-4:30pm |FBH 222
COML 241 | GRMN 256 | RELS 236 | RUSS 188
401 | |TR 1:30-3pm |COHN 402
FREN 382
401 |Philippe Met |M 2-3:30pm (plus REC 403 on W 2-3:30pm) |DRLB A4
SPAN 386
401 |Lídía Léon-Blázquez |TR 10:30am-12pm |WILL 306
FREN 386
401 |Philippe Met |M 3:30-5pm (plus REC 403 on W 3:30-5pm) |DRLB A6
COML 391 | ENGL 392
401 |Meta Mazaj |TR 1:30-3pm |FBH 201
LALS 397 | SPAN 396
402 |Olga Guadalupe |MWF 12-1pm |WILL 216
LALS 398 | SPAN 397
402 |Victoria García-Serrano |MWF 11am-12pm |WILL 23
RUSS 430
601 |Vladislav Todorov |M 5:30-8:30pm |DRLB 4E9

Graduate Courses

ARTH 797
401 |Leo Bersani |T 1:30-4:30pm |VANP FLMCR

Cinema Studies Program
209A Fisher-Bennett Hall ⋅ 3340 Walnut Street ⋅ Philadelphia, PA 19104 ⋅ (215) 898-8782