2010 fall Courses

Core Requirement Courses

ARTH 108 | ENGL 091
401 |Peter Decherney |TR 3-4:30pm |FBH 401
ARTH 109 | ENGL 092
601 |Caitlin McGrath |T 5:30-8:30pm |ANNS 111

Elective Courses

ENGL 016
401 |James English |W 2-5pm |FBH 20
FNAR 061 | VSLT 061
402 |Ellen Reynolds |M 2-5pm |ADDM 207
403 |Emory Van Cleve |T 12-3pm |ADDM 207
404 |Jenny Perlin |T 4-7pm |ADDM 207
405 |Emory Van Cleve |R 1:30-4:30pm |ADDM 207
406 |Ellen Reynolds |R 4:30-7:30pm |ADDM 207
FNAR 062
401 |Ellen Reynolds |W 5-8pm |ADDM 207
FNAR 063
401 |A. Heriza |M 5-8pm |ADDM 111
FNAR 065
401 |Emory Van Cleve |W 2-5pm |VANP FLMCR
COML 104 | ENGL 104
401 |Chi-ming Yang |MW 2-3:30pm |FBH 401
ANTH 160
401 |Krasniewicz, Louise |TR 10:30am-12pm |MUSE B17
ENGL 116
401 |Kathy DeMarco Van Cleve |M 2-5pm |FBH 25
601 |T 6:30-9:30pm |FBH 139
COML 118 | GSOC 118 | NELC 118
401 |Pardis Minuchehr |MW 2-3:30pm |WILL 421
ENGL 130
401 |Kathy DeMarco Van Cleve |T 1:30-4:30pm |CPCW 111
COMM 250 | ENGL 078
401 |Murray, Susan |MW 2-3:30pm |FBH 419
RUSS 164
401 |Vladislav Todorov |MW 2-3:30pm |WILL 203
ARTH 290 | ENGL 292
401 |Rita Barnard |TR 12-1:30pm |FBH 141
ENGL 292
402 |Meta Mazaj |TR 1:30-3pm |FBH 244
ENGL 292
404 |James Fiumara |MW 3:30-5pm |FBH 201
COMM 262
401 |Paul Messaris |TR 3-4:30pm |ANNS 111
EALC 225
401 |Xiaojue Wang |TR 3-4:30pm |VANP FLMCR
COML 256 | EALC 257 | GSOC 257
401 |Ayako Kano |R 1:30-4:30pm |WILL 202
FREN 230
401 |Philippe Met |TR 1:30-3pm |GLAB 101
FNAR 267
401 | |MW 4-7pm |ADDM 106
ENGL 292
601 |Valerie Ross |M 5-8pm |FBH 244
COMM 392 | ENGL 295
401 |Murray, Susan |MW 3:30-5pm |FBH 244
ITAL 380
401 |Fabio Finotti |T 1:30-4:30pm |DRLB A4
RUSS 426
601 |Vera Zubarev |T 5:30-8:30pm |WILL 301
FREN 382
401 |Philippe Met |T 4:30-6pm |FBH 231

Graduate Courses

ENGL 592
641 |Rita Barnard |W 5:30-8:10pm |FBH 139
ARTH 590 | COML 599 | ENGL 569
401 |Homay King |T 3-6pm |FBH 139
PHIL 522
640 |Karen Detlefsen |M 6:30-9:10pm |COHN 493
COMM 562
001 |Paul Messaris |W 3:30-5:30pm |ANNS 108
ENGL 505
401 |Peter Decherney |R 9am-12pm |FBH 139
SPAN 689
401 |Michael Solomon |R 3-6pm |WILL 318

Cinema Studies Program
209A Fisher-Bennett Hall ⋅ 3340 Walnut Street ⋅ Philadelphia, PA 19104 ⋅ (215) 898-8782