2020 fall Courses

Core Requirement Courses

ARTH 080 | COML 123 | ENGL 091
401 |LEC |Will Schmenner |MW 2-3:30pm |ONL
402 |LEC |Joseph Coppola |MW 3:30-5pm |ONL
ARTH 109 | COML 124 | ENGL 092
401 |LEC |Meta Mazaj |TR 12-1:30pm |ONL
402 |LEC |Anat Dan |TR 1:30-3pm |ONL
ARTH 107 | COML 099 | ENGL 078
401 |LEC |Rahul Mukherjee |W 2-5pm |ONL
601 |LEC |J. Felix Gallion |M 5-8pm |ONL

Elective Courses

ITAL 001 | COML 107
401 |SEM |Frank Pellicone |TR 3-4:30pm |TBA
NELC 036
401 |SEM |Heather Sharkey |T 1:30-4:30pm |TBA
FNAR 061 | VSLT 061
401 |SEM |Emory Van Cleve |MW 10am-1pm |TBA
402 |SEM |Sosena Solomon |MW 2-5pm |TBA
403 |SEM |Sosena Solomon |MW 5-8pm |TBA
404 |SEM |Emory Van Cleve |TR 9am-12pm |TBA
405 |SEM |J. Howzell |TR 5-8pm |TBA
FNAR 063
401 |SEM |Michael Crane |W 2-5pm |TBA
ENGL 073 | ARTH 299 | COML 073 | THAR 073
401 |SEM |Jennifer Ponce de León |MW 2-3:30pm |TBA
ENGL 074
401 |LEC |Jean-Christophe Cloutier |MW 3:30-5pm |TBA
REES 111 | COML 118
401 |SEM |Vladislav Todorov |MW 3:30-5pm |TBA
ENGL 116
401 |SEM |Kathy DeMarco Van Cleve |M 2-5pm |ONL
402 |SEM |Scott Burkhardt |W 2-5pm |ONL
403 |SEM |Scott Burkhardt |R 4:30-7:30pm |ONL
ENGL 110
401 |SEM |Scott Burkhardt |W 6-9pm |ONL
ENGL 142
401 |SEM | |R 1:30-4:30pm |ONL
GRMN 150 | COML 151 | ENVS 150
401 |SEM |Simon Richter |TR 1:30-3pm |TBA
NELC 159 | COML 282 | JWST 154
401 |LEC |Nili Gold |TR 1:30-3pm |TBA
REES 164
401 |LEC |Vladislav Todorov |MW 2-3:30pm |TBA
ARTH 391 | COML 201 | ENGL 291
401 |SEM |Meta Mazaj |TR 3-4:30pm |ONL
ITAL 205 | COML 208 | ENGL 083
401 |SEM |Julia Heim |MW 5:30-7pm |TBA
ITAL 204 | COML 206
401 |SEM |Carla Locatelli |MW 4-5:30pm |TBA
AFRC 223 | ANTH 223
401 |SEM |Pamela Blakely |T 4:30-7:30pm |TBA
PRTG 240 | LALS 240
401 |SEM |Mercia Flannery |TR 12-1:30pm |TBA
ITAL 288
401 |SEM |Julia Heim |TR 3-4:30pm |TBA
FREN 230
401 |LEC |Philippe Met |M 2-3:30pm |TBA
403 |REC |Said Gahia |W 2-3:30pm |TBA
GRMN 258 | COML 270
401 |LEC |Ian Fleishman |TR 3-4:30pm |TBA
|LEC
FNAR 267
401 |SEM |Joshua Mosley |TR 1:30-4:30pm |TBA
THAR 271 | ENGL 285
401 |SEM |David Fox |MW 2-3:30pm |TBA
THAR 273 | ENGL 014
401 |SEM |Marcia Ferguson |TR 10:30am-12pm |TBA
ARTH 274 | AFRC 294 | ASAM 294 | LALS 274
601 |LEC |Will Schmenner |W 5:30-8:30pm |TBA
ENGL 295
401 |SEM |James English |TR 10:30am-12pm |TBA
ENGL 295 | ARTH 293
402 |SEM |Rahul Mukherjee |M 2-5pm |ONL
ENGL 304 | EALC 268
401 |SEM |Julia Alekseyeva |R 1:30-4:30pm |ONL
ARTH 387 | ENGL 302 | FNAR 320
401 |SEM |Linda Simensky |M 4:30-7:30pm |ONL
SPAN 388
401 |SEM |Luis Moreno-Caballud |MW 3:30-5pm |TBA
ENGL 301
401 |SEM |Elizabeth Scheyder |M 5-6:30pm |TBA
|W 5:6:30pm |TBA

Graduate Courses

REES 555
640 |SEM |Vladislav Todorov |T 6-8pm |ONL
ENGL 572 | AFRC 572 | COML 575
401 |SEM |Rita Barnard |R 3-6pm |TBA
FREN 582 | COML 589
401 |SEM |Philippe Met |M 2-4pm |TBA
ENGL 592 | COML 592
401 |SEM |Julia Alekseyeva |W 3-6pm |ONL
ARTH 792
401 |SEM |Karen Redrobe |F 9-11am |TBA

Cinema Studies Program
209A Fisher-Bennett Hall ⋅ 3340 Walnut Street ⋅ Philadelphia, PA 19104 ⋅ (215) 898-8782