2019 fall Courses

Core Requirement Courses

ENGL 091 | ARTH 108 | COML 123
401 |LEC |Peter Decherney |MW 2-3:30pm |FBH 419
ENGL 092 | ARTH 109 | COML 124
401 |LEC |Meta Mazaj |TR 12-1:30pn |FBH 401
601 |LEC | Staff |TR 5-6:30pm |TBA
ENGL 078 | ARTH 107 | COML 099
401 |LEC |Rahul Mukherjee |M 2-5pm |FBH 401
601 |LEC | Staff |M 5-8pm |TBA

Elective Courses

FNAR 061 | VSLT 261
401 |SEM |Emory Van Cleve |W 10am-1pm |TBA
402 |SEM |Sosena Solomon |W 2-5pm |TBA
403 |SEM |Sosena Solomon |W 5-8pm |TBA
404 |SEM |Emory Van Cleve |R 9am-12pm |TBA
405 |SEM |J. Howzell |R 5-8pm |TBA
FNAR 630
401 |SEM |Michael Crane |W 2-5pm |TBA
RUSS 111 | COML 118
401 |SEM |Vladislav Todorov |MW 3:30-5pm |WILL 216
ENGL 102
402 |LEC |Chi-ming Yang |MW 11am-12pm |FBH 401
ENGL 116
401 |SEM |Kathy DeMarco Van Cleve |M 2-5pm |FBH 323
402 |SEM |Scott Burkhardt |W 2-5pm |FBH 20
403 |SEM |Scott Burkhardt |R 4:30-7:30pm |FBH 140
ENGL 110
401 |SEM |Scott Burkhardt |W 6-9pm |FBH 139
ENGL 130
401 |SEM |Kathy DeMarco Van Cleve |W 2-5pm |FBH 222
EALC 132
401 |LEC |Carlos Yu-Kai Lin |M 3:30-6:30pm |TBA
GRMN 150 | COML 151
401 |LEC |Simon Richter |TR 10:30am-12pm |MCNB 286-7
NELC 159 | COML 282 | JWST 154
401 |SEM |Nili Gold |TR 1:30-3:30pm |WILL 421
ENGL 291 | ARTH 391 | COML 201
401 |SEM |Meta Mazaj |TR 3-4:30pm |FBH 201
ITAL 204 | COML 206
401 |SEM | Staff |MW 2-3:30pm |TBA
AFRC 223 | ANTH 223
401 |SEM |Pamela Blakely |T 4:30-7:30pm |TBA
PRTG 240 | LALS 240
401 |SEM |Mercia Flannery |TR 12-1:30pn |WILL 217
FREN 230
401 |LEC |Philippe Met |M 2-3:30pm |WILL 202
403 |REC |Hanna Laruelle |W 2-3:30pm |WILL 202
RUSS 250
401 |SEM |Kevin Platt |TR 3-4:30pm |TBA
GRMN 257 | COML 269 | ITAL 257
401 |LEC |Catriona MacLeod |MW 11am-12pm |DRLB 3W2
ENGL 261 | JWST 262
401 |SEM |Al Filreis |TR 1:30-3pm |TBA
FNAR 267
401 |SEM |Joshua Mosley |TR 1:30-4:30pm |ADDM 106
THAR 271 | ENGL 285
401 |SEM |David Fox |MW 2-3:30pm |FBH 224
ARTH 274 | LALS 274 | ASAM 294 | AFRC 294
401 |SEM |Will Schmenner |W 5:30-8:30pm |TBA
ENGL 295
401 |SEM |James English |TR 3-4:30pm |TBA
ITAL 300 | COML 300
401 |SEM | Staff |MW 3:30-5pm |TBA
ARTH 387 | ENGL 302 | FNAR 320
401 |SEM |Linda Simensky |TR 4:30-7:30pm |FBH 244
URBS 344 | ANTH 344
401 |SEM |Ben Mendelsohn |TR 4:30-7:30pm |TBA
AFRC 400
401 |SEM |Donald Bogle |M 5-8pm |DRLB 3N6
FREN 382
401 |SEM |Philippe Met |MW 5-6:30pm |TBA
SPAN 388
401 |SEM |Luis Moreno-Caballud |MW 2-3:30pm |TBA
ENGL 392
402 |SEM |Rahul Mukherjee |W 2-5pm |TBA

Graduate Courses

RUSS 575
401 |SEM |Vladislav Todorov |W 5:30-8:30pm |ONL

Cinema Studies Program
209A Fisher-Bennett Hall ⋅ 3340 Walnut Street ⋅ Philadelphia, PA 19104 ⋅ (215) 898-8782