2016 spring Courses

Core Requirement Courses

ENGL 091 | ARTH 108 | COML 123
601 |LEC |Iggy Cortez |T 4:30-7:30pm |ANNS 111
ENGL 092 | ARTH 109
401 |LEC |Timothy Corrigan |TR 9-10:30am |FBH 401
ENGL 095 | ARTH 107
401 |LEC |Meta Mazaj |TR 12-1:30pm |FBH 401

Elective Courses

ENGL 015
402 |SEM |Frank Pellicone |MW 3:30-5pm |HARR M20
FNAR 061
401 |SEM |David Novack |M 1-4pm |ADDM 207
402 |SEM |Emory Van Cleve |W 10am-1pm |ADDM 207
404 |SEM |S. Hayes |R 1:30-4:30pm |ADDM 207
405 |SEM |J. Howzell |W 5-8pm |ADDM 207
FNAR 065
401 |SEM |Emory Van Cleve |W 2-5pm |ADDM 207
ENGL 073 | ARTH 299 | COML 073 | THAR 073
401 |LEC |Jennifer Ponce de León |TR 1:30-3pm |FBH 231
ENGL 074
401 |LEC |Jean-Christophe Cloutier |TR 10:30am-12pm |FBH 401
FNAR 075
401 |SEM | |M 5-8pm |ADDM 207
ENGL 102
401 |LEC |Amy Kaplan |MWF 12-1pm |FBH 401
405 |REC | Staff |F 12-1pm |406 FBH
406 |REC | Staff |F 12-1pm |323 FBH
407 |REC | Staff |F 12-1pm |20 FBH
408 |REC | Staff |F 12-1pm |24 FBH
409 |REC | Staff |F 12-1pm |24 FBH
410 |REC | Staff |F 12-1pm |322 FBH
ENGL 102
601 |LEC |Jason Zuzga |T 6:30-9:30pm |FBH 322
ENGL 116
401 |SEM |Kathy DeMarco Van Cleve |M 2-5pm |FBH 322
402 |SEM |Scott Burkhardt |T 4:30-7:30pm |139 FBH
403 |SEM |Scott Burkhardt |R 4:30-7:30pm |139 FBH
NELC 118 | COML 120 | GSWS 118
401 |SEM |Mahyar Entezari |TR 3-4:30pm |WILL 306
COML 127 | GSWS 125 | RUSS 125
601 |SEM |R. Seguy |T 5:30-8:30pm |25 FBH
ENGL 130
401 |SEM |Kathy DeMarco Van Cleve |W 2-5pm |FBH 322
ENGL 078
401 |LEC |Gregory Steirer |M 2-5pm |FBH 201
EALC 151 | COML 256 | GSWS 256
401 |LEC |Ayako Kano |TR 10:30am-12pm |FBH 201
RUSS 650 | SLAV 165
401 |LEC |Vladislav Todorov |MW 2-3:30pm |WILL 5
ENGL 292 | ARTH 289
401 |SEM |Meta Mazaj |TR 3-4:30pm |FBH 201
ENGL 292
402 |SEM |Jean-Michel Rabaté |TR 9-10:30pm |FBH 244
ENGL 292
403 |SEM |Christopher Donovan |MW 3:30-5pm |FBH 138
ENGL 292
601 |SEM |Valerie Ross |W 5-8pm |FBH 201
ITAL 204
401 |SEM |Alessandra Mirra |MW 3:30-5pm |FBH 401
THAR 275 | ENGL 276
401 |SEM |David Fox |MW 2-3:30pm |VANP 452.2
PRTG 240 | LALS 240
401 |SEM |Carlos Pio |MW 2-3:30pm |WILL 438
NELC 253
401 |SEM |Isabel Cranz |TR 12-1:30pm |WILL 25
GRMN 259 | COML 261
401 |LEC |Ian Fleishman |MW 2-3:30pm |FBH 141
RUSS 275
401 |LEC |Vladislav Todorov |MW 3:30-5pm |WILL 5
FNAR 289
401 |SEM |Joshua Mosley |TR 1:30-4:30pm |ADDM 106
ARTH 393
601 |SEM |Ekin Pinar |MW 4:30-6pm |FBH 141
NELC 359
401 |SEM |Nili Gold |W 2-5pm |WILL 3
FREN 386
401 |LEC |Philippe Met |M 3:30-5pm |WILL 25
403 |REC | Staff |W 3:30-5pm |WILL 27
SPAN 388
401 |SEM |Olga Guadalupe |MW 3:30-5pm |WILL 320
ENGL 392 | ARTH 389
401 |SEM |Rahul Mukherjee |MW 2-3:30pm |FBH 16
RUSS 430
601 |SEM |Vladislav Todorov |T 5:30-8:30pm |WILL 301

Graduate Courses

ENGL 505
401 |SEM |Rahul Mukherjee |M 6-9pm |FBH 323
ARTH 593 | ENGL 593 | COML 599 | GSWS 594
401 |SEM |Karen Redrobe |W 2-5pm |JAFF 113
FREN 611
401 |SEM |Philippe Met |W 4-6pm |WILL 516
ITAL 682
401 |SEM |Gaetana Marrone-Puglia |F 2-6pm |WILL 516

Cinema Studies Program
209A Fisher-Bennett Hall ⋅ 3340 Walnut Street ⋅ Philadelphia, PA 19104 ⋅ (215) 898-8782