2012 spring Courses

Core Requirement Courses

ARTH 108 | ENGL 091
601 |James Fiumara |TR 5-6:30pm |ANNS 111
ARTH 109 | ENGL 092
401 |Timothy Corrigan |MW 2-3:30pm |FBH 401
ARTH 107 | COML 116 | ENGL 095
401 |Meta Mazaj |TR 10:30am-12pm |FBH 401

Elective Courses

COML 016 | ENGL 015
401 |Peter Decherney |TR 1:30-3pm |VANP 302
FNAR 061 | VSLT 261
401 |David Novack |M 1-4pm |ADDM 207
402 |Emory Van Cleve |T 4:30-7:30pm |ADDM 207
403 |Emory Van Cleve |T 10am-1pm |ADDM 207
404 |Ellen Reynolds |W 10am-1pm |ADDM 207
405 |Jos Duncan |M 10am-1pm |ADDM 207
406 |Ellen Reynolds |R 2-5pm |ADDM 207
FNAR 062
401 |Jenny Perlin |W 2-5pm |ADDM 207
402 |Ellen Reynolds |T 1:30-4:30pm |ADDM 207
FNAR 066
401 |Terry Adkins |R 10am-1pm |ADDM 207
COML 117 | ENGL 101
401 | |MW 10-11am (plus REC) |FBH 419
COML 114 | NELC 115
401 |Blake Atwood |TR 10:30am-12pm |WILL 29
ENGL 116
401 |Kathy DeMarco Van Cleve |M 2-5pm |FBH 322
402 |Keir Politz |R 4:30-7:30pm |FBH 322
COML 127 | GSWS 125 | RUSS 125
601 |Marla Pagan-Mattos |T 6-9pm |FBH 244
MUSC 081
401 |Carolyn Abbate |R 2-5pm |MUSB CONF
COML 282 | JWST 102 | NELC 159
401 |Nili Gold |TR 1:30-3pm |WILL 202
RUSS 165 | SLAV 165
401 |Vladislav Todorov |MW 2-3:30pm |CAST A17
COML 201 | ENGL 291
401 |Mask, Mia |MW 2-3:30pm |FBH 222
ARTH 290 | COML 201
402 |Charney, Leo |M 2-5pm |FBH 224
ARTH 292 | COML 292 | ENGL 292
401 |Meta Mazaj |TR 1:30-3pm |FBH 201
ARTH 292 | COML 292 | ENGL 292
403 |Christopher Donovan |TR 3-4:30pm |FBH 201
GSWS 213 | SAST 213
601 |Ajay Raina |MW 6:30-8:30pm |WILL 5
COML 280 | ITAL 204
401 |Stefania Benini |TR 10:30am-12pm |DRLB 2C2
ITAL 288
402 |Frank Pellicone |TR 3-4:30pm |HARR M20
COML 269 | GRMN 257
401 |Catriona MacLeod |TR 10:30am-12pm |MCNB 286-7
ASAM 202 | ENGL 272
401 |Josephine Park |TR 10:30am-12pm |FBH 138
RUSS 275
401 |Vladislav Todorov |MW 3:30-5pm |FBH 138
FNAR 289
401 |Erinn Hagerty |MW 5-8pm |ADDM 0
AFRC 295 | COML 292 | ENGL 292
402 |Mask, Mia |MW 3:30-5pm |FBH 201
COML 292 | ENGL 292
601 |Valerie Ross |W 5-8pm |FBH 201
COML 294 | LALS 296 | ROML 296 | ENGL 293
401 |Rachel Ellis |MW 2-3:30pm |FBH 244
COML 294 | LALS 296 | ROML 296
601 |Rachel Ellis |R 4:30-7:30pm |FBH 201
ARTH 315 | COML 315
401 |Galloway, Alexander |TR 12-1:30pm |FBH 201
ITAL 380
402 |Stefania Benini |TR 12-1:30pm |WILL 3
FNAR 353
401 |Joshua Mosley |F 1-4pm |ADDM 106
COLL 227 | COML 359 | HEBR 359 | JWST 359
401 |Nili Gold |TR 10:30am-12pm |WILL 215
FREN 383
401 |Michael Gott |TR 3:00-4:30pm |WILL 216
LALS 396 | SPAN 390
401 |Olga Guadalupe |MWF 11am-12pm |WILL 28
LALS 396 | SPAN 390
402 |Reyes Caballo-Márquez |MWF 1-2pm |WILL 318

Graduate Courses

RUSS 430
601 |Vladislav Todorov |M 5:30-8:30pm |WILL 204
COML 506 | ENGL 492
640 |Meta Mazaj |W 5-7:40pm |FBH 222
COML 506 | ENGL 492
641 |Peter Decherney |T 5:30-8:10pm |FBH 138
ARTH 573 | COML 570 | ENGL 573 | FREN 573
401 |Galloway, Alexander |T 3-6pm |FBH 141
COMM 540
401 |Joseph Turow |R 3-5pm |ANNS 222
ARTH 593 | COML 592 | ENGL 591
401 |Bukatman, Scott |W 6-9pm |FBH 139

Cinema Studies Program
209A Fisher-Bennett Hall ⋅ 3340 Walnut Street ⋅ Philadelphia, PA 19104 ⋅ (215) 898-8782