2010 spring Courses

Core Requirement Courses

ARTH 108 | ENGL 091
401 |Meta Mazaj |TR 10:30am-12pm |FBH 401
ARTH 109 | ENGL 092
601 |Peter Gaffney |T 5:30-8:30pm |STIT B21
ARTH 107 | ENGL 095
401 |Karen Redrobe |MW 10-11am |FBH 401

Elective Courses

ENGL 079 | GRMN 261 | JWST 261
401 |Kathryn Hellerstein |TR 12-1:30pm |WILL 202
FNAR 061 | VSLT 261
401 |Emory Van Cleve |M 1-4pm |ADDM 207
402 |Ellen Reynolds |T 4-7pm |ADDM 207
403 |Emory Van Cleve |T 12-3pm |ADDM 207
404 |Ellen Reynolds |W 10-1pm |ADDM 207
601 |Paul Buck |R 4:30-7:30pm |ADDM 111
FNAR 062
401 |Paul Buck |R 7:30-10:30pm |ADDM 111
402 |Ellen Reynolds |W 5-8pm |ADDM 207
FNAR 068
401 |Emory Van Cleve |W 2-5pm |ADDM 207
ENGL 116
401 |Kathy DeMarco Van Cleve |M 2-5pm |CPCW 111
COML 282 | JWST 102 | NELC 159
401 |Nili Gold |TR 1:30-3pm |VANP FLMCR
RUSS 165 | SLAV 165
401 |Vladislav Todorov |MW 2-3:30pm |WILL 316
ARTH 170
401 |Napier, Susan |TR 1:30-3pm |FBH 401
ANTH 231
401 |Krasniewicz, Louise |TR 12-1:30pm |MUSE B17
ITAL 204
401 |Lillyrose Veneziano Broccia |TR 12-1:30pm |STIT B21
402 |Lillyrose Veneziano Broccia |TR 3-4:30pm |MCNB 285
FNAR 267
401 | |MW 9am-12pm |ADDM 106
ENGL 274 | THAR 271
401 |Fox, David |MW 2-3:30pm |ARCH CREST
RUSS 275
401 |Vladislav Todorov |MW 3:30-5pm |WILL 316
AFRC 287 | COMM 287 | GSWS 287
401 |Tanji Gilliam |TR 3-4:30pm |DRLB 2N36
ENGL 292
601 |Valerie Ross |M 5-8pm |FBH 201
ARTH 305 | URBS 235
401 |Charney, Leo |T 1:30-4:30pm |CHEM 109
ARTH 320
401 |Napier, Susan |TR 4:30-6pm |FBH 224
FNAR 353
401 |Joshua Mosley |TR 9am-12pm |ADDM 106
COML 359 | HEBR 359 | JWST 359
401 |Nili Gold |TR 10:30am-12pm |JAFFE 113
FREN 382
401 |Philippe Met |T 1:30-3pm |FBH 231
SPAN 386
401 |Michael Solomon |TR 10:30am-12pm |WILL 216
FREN 386
401 |Philippe Met |TR 4:30-6pm |WILL 215

Graduate Courses

ARTH 573 | COML 570 | ENGL 573 | FREN 573
401 |Timothy Corrigan |R 12-3pm |FBH 25
ITAL 586
401 |Stefania Benini |R 1:30-3:30pm |GLAB 101
ANTH 842 | COMM 846
401 |Jackson, Jr., John |F 9am-12pm |ANNS 223
COMM 846
301 |Graeme Turner |M 11am-1pm |ANNS 223

Cinema Studies Program
209A Fisher-Bennett Hall ⋅ 3340 Walnut Street ⋅ Philadelphia, PA 19104 ⋅ (215) 898-8782