2008 spring Courses

Core Requirement Courses

ENGL 091 | ARTH 108
401 |Peter Decherney |TR 3-4:30pm |FBH 401
ENGL 092 | ARTH 109
601 |Meta Mazaj |TR 5-8pm |ANNS 111

Elective Courses

FNAR 061
401 |Emory Van Cleve |M 1-4pm |ADDM 207
402 |Ellen Reynolds |T 1-4pm |ADDM 207
403 |Ellen Reynolds |T 4:30-7:30pm |ADDM 207
404 |Ellen Reynolds |W 10am-1pm |ADDM 207
601 |Paul Buck |R 4:30-7:30pm |ADDM 111
FNAR 062
401 |Paul Buck |R 7:30-10:30pm |ADDM 111
402 |Ellen Reynolds |W 4:30-7:30pm |ADDM 207
FNAR 062
401 |Emory Van Cleve |T 1:30-4:30pm |VANP FLMCR
FNAR 066
401 |Terry Adkins |R 10am-1pm |ADDM 207
FNAR 067
401 |Ellen Reynolds |R 1-4pm |ADDM 207
FNAR 068
401 |Emory Van Cleve |T 10am-1pm |ADDM 207
ENGL 104 | COML 104
401 |Chi-ming Yang |TR 12-1:30pm |FBH 401
ASAM 109 | SOCI 109
401 | Staff |M 9-11am |COLL 200
ENGL 102 | COML 245
401 |Ania Loomba |TR 1:30-2:30pm (plus REC) |FBH 401
ENGL 292
601 |Valerie Ross |W 5:30-8:30pm |LOGN 392
ENGL 116
401 |Kathy DeMarco Van Cleve |T 1:30-4:30pm |CPCW 111
601 |Marc Lapadula |M 5-8pm |FBH 25
RUSS 125 | COML 127 | GSOC 125
401 |Kevin Platt |TR 10:30am-12pm |EDUC 203
ENGL 130
401 |Kathy DeMarco Van Cleve |W 2-5:30pm |KWH 202
402 |Mark Rosenthal |R 2-6pm |KWH 202
ITAL 100
401 |Stefania Benini |MWF 1-2pm |WILL 204
ENGL 078
401 |Boddy, William |TR 10:30am-12pm |FBH 401
ENGL 292 | ARTH 290 | SLAV 212
401 |Meta Mazaj |TR 9-10:30am |FBH 201
ENGL 292
402 |Christopher Donovan |TR 3-4:30pm |FBH 231
SAST 212 | ASAM 212
401 |Sheetal Majithia |R 5-8pm |NEGB 121
EALC 125
401 |Xiaojue Wang |MW 11am-12:30pm |STIT B26
ANTH 231
401 |Krasniewicz, Louise |TR 10:30am-12pm |MUSE B17
ITAL 204
401 |Victoria Kirkham |TR 12-1:30pm |VANP FLMCR
RUSS 165 | SLAV 165
401 |Vladislav Todorov |MW 2-3:30pm |FBH 401
RUSS 275
402 |Vladislav Todorov |MW 3:30-5pm |VANP FLMCR
FNAR 267
401 |Joshua Mosley |MW 1-4pm |ADDM 106
ENGL 281 | AFRC 281
401 |Thadious Davis |TR 12-1:30pm |FBH 322
ENGL 282 | ANTH 282
401 |Timothy Powell |TR 12-1:30pm |FBH 222
FNAR 289
401 |Joshua Mosley |TR 9am-12pm |ADDM 106
ENGL 295
401 |Boddy, William |TR 1:30-3pm |FBH 201
ENGL 390 | GSOC 390
401 |Love, Heather |TR 12-1:30pm |FBH 201
NELC 159 | COML 282 | JWST 102
401 |Nili Gold |TR 1:30-3pm |FBH 231
GRMN 256 | COML 241 | RELS 236
401 |Simon Richter |MW 1-2pm |ANNS 110
FNAR 353
401 |Joshua Mosley |TR 4:30-7:30 |ADDM 106
RUSS 432 | COML 196
602 |Vera Zubarev |T 5:30-8:30pm |FBH 138
ARTH 489 | ENGL 392
401 |Karen Redrobe |R 1:30-4:30pm |FBH 222

Graduate Courses

ENGL 505
640 |Peter Decherney |T 6-8:40pm |FBH 322
ENGL 573 | COML 570
640 |Charney, Leo |M 5:30-8:10pm |TOWN 319
SAST 610 | ASAM 510 | ENGL 591
401 |Sheetal Majithia |W 5-8pm |FBH 201

Cinema Studies Program
209A Fisher-Bennett Hall ⋅ 3340 Walnut Street ⋅ Philadelphia, PA 19104 ⋅ (215) 898-8782